Şirince Falcı İyi Falcı

http://tiny.cc/Tikla-Whatsapp

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir mahalle ve turistik bir yerleşim birimidir. Tarihi Rum mimarisine sahip evleri, dar sokakları, taş işçiliği ve zeytin ağaçlarıyla çevrili doğal güzellikleriyle ünlüdür.

Şirince, İzmir merkeze 80 km, Selçuk’a ise sadece 8 km mesafededir. Tarihi bir yerleşim yeri olarak bilinen Şirince, 1920’lerde Rumlar tarafından kurulmuş ve uzun yıllar boyunca Rumların yaşadığı bir yerleşim birimi olarak kalmıştır. 1922’de Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi’nin ardından Şirince’nin nüfusu azalmıştır. Daha sonra İzmir ve civarındaki köylerden gelenler tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Şirince Falcı

Şirince’nin tarihi dokusu, Osmanlı ve Rum mimarisinin birleşiminden oluşmaktadır. Evler taştan yapılmış, genellikle iki katlı ve bahçeli olup, beyaz badanalı duvarları, kırmızı çatıları ve yeşil kapıları ile ünlüdür. Yerleşim yerinde ayrıca birçok kilise ve cami bulunmaktadır. Bunlar arasında en ünlüsü St. John Kilisesi’dir. Ayrıca yerleşim yerinde, geleneksel ürünlerin satıldığı dükkanlar, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır.

Şirince Falcı

Şirince, aynı zamanda zeytin, üzüm, tütün ve diğer tarım ürünleri için ünlüdür. Şirince’de düzenli olarak pazar kurulmaktadır ve bölgeden gelen ürünler burada satılmaktadır. Şirince, aynı zamanda Türkiye’de üretilen en iyi şaraplardan bazılarının üretildiği bir bölgedir.

Son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte Şirince, İzmir’in popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. Özellikle yaz aylarında birçok turist Şirince’yi ziyaret etmektedir. Yerleşim yeri, doğal güzellikleri, tarihi mimarisi ve yerel ürünleriyle ünlüdür.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir