SİİRT FALCI Çay Falı

http://tiny.cc/Tikla-Whatsapp

Siirt, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Yaklaşık 336 bin nüfusu ile küçük bir ilimizdir. İl merkezi, 9 ilçesi ve 520 köyü bulunmaktadır.

Siirt, tarihi ve kültürel zenginlikleri, doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri ve tarımı ile dikkat çeken bir şehirdir. Siirt’in tarihi, MÖ 3000’lere kadar uzanmaktadır. Mezopotamya ve Anadolu kültürlerinin kesiştiği bir bölgede yer alan Siirt, Hititler, Urartular, Persler, Roma İmparatorluğu, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

SİİRT FALCI

Siirt, tarihi ve kültürel turistik mekanlarıyla da önemlidir. İl sınırları içerisinde bulunan Eruh Kalesi, Şeyh Abdullah Efendi Türbesi, Siirt Ulu Camii, Siirt Müzesi, Aydınlar Köprüsü, Cizre Ulu Camii, Mervani Kümbetleri, Kasım Gülek Köprüsü ve Pervari Taş Köprü gibi birçok tarihi ve turistik mekan yer almaktadır.

Siirt, aynı zamanda doğal güzellikleri ile de ünlüdür. İl sınırları içerisinde bulunan Siirt Kalesi, Beşiri Karasu Vadisi, Botan Çayı, Güres Tepesi, Meryem Ana Kilisesi, Kışlaçay Vadisi, Zilan Vadisi ve Dört Ayaklı Minare gibi birçok doğal güzellik turistlerin ilgisini çekmektedir.

Siirt’in en ünlü yöresel lezzeti “kuzu tandır” olarak bilinir. Siirt ayrıca, tütün, pamuk, buğday, arpa, nohut, mercimek, üzüm, incir ve ceviz gibi birçok ürünün yetiştiği bir tarım bölgesidir.

SİİRT FALCI

Siirt’in ekonomisi, tarım, hayvancılık ve el sanatlarına dayalıdır. Siirt, Türkiye’nin en önemli tütün üretim merkezlerinden biridir. İlde ayrıca, keçi ve koyun yetiştiriciliği de yapılmaktadır. El sanatları arasında ise, kilim dokumacılığı, çömlek yapımı ve bakırcılık öne çıkmaktadır. Siirt, son yıllarda turizm potansiyelini artırmak için yatırımlar yapmaktadır. İl sınırları içerisinde bulunan doğal ve tarihi güzellikler, turistlerin ilgisini çekmektedir.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir