İnegöl Falcı Kurşun Döktürme

http://tiny.cc/Tikla-Whatsapp


İnegöl, Bursa ilinin bir ilçesi ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük mobilya üretim merkezlerinden biridir. İlçe, Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda, Bursa’nın 35 kilometre güneyinde yer almaktadır. İnegöl, tarihi boyunca önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olmuştur. İşte İnegöl hakkında daha fazla bilgi:

Tarihçe: İnegöl, tarihi süreçte Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ev sahipliği yapmıştır. İlçenin tarihi, M.Ö. 1200 yıllarına kadar uzanmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Hitit, Frig, Lidya, Pers ve Roma dönemlerine ait kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. İnegöl, Osmanlı döneminde Bursa’ya bağlı bir kaza iken 1953 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

İnegöl Falcı

Coğrafya: İnegöl, Bursa ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. İlçe toprakları, Marmara Bölgesi’nin engebeli arazisinde yer almaktadır. Bölgede dağlar, tepeler ve ovalar hakimdir. İnegöl’ün en yüksek noktası 1.583 metre ile Karagölcük Dağı’dır. İlçenin en önemli akarsuyu Uludağ’ın eteklerinde doğan Kocaçay’dır.

Ekonomi: İnegöl, Türkiye’nin en büyük mobilya üretim merkezlerinden biridir. İlçede yaklaşık 2.500 mobilya atölyesi ve fabrikası bulunmaktadır. Mobilya üretimi İnegöl ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. İlçe ayrıca tarım ve hayvancılıkla da uğraşmaktadır. İlçede yetiştirilen ürünler arasında buğday, arpa, mısır, ayçiçeği, soya, fasulye, patates, domates, biber ve çilek yer almaktadır. Hayvancılıkta ise büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

İnegöl Falcı

Turizm: İnegöl, turistler için pek çok farklı turizm aktivitesi sunmaktadır. İlçenin tarihi dokusunu yansıtan pek çok antik kent ve yapı İnegöl’de ziyaret edilebilir. İlçede yer alan Atatürk ve Etnografya Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken önemli bir turistik mekandır.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir