Erenköy Falcı Çay Falı

http://tiny.cc/Tikla-Whatsapp

Erenköy, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yer alan bir semttir. Marmara Denizi’ne doğru yamaçta kurulmuş bir yerleşim bölgesidir. Semt, tarihi dokusu, yeşil alanları, konutları ve çevre yolundan dolayı ulaşımı ile dikkat çekmektedir.

Erenköy, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bahçelerin bulunduğu bir bölgeydi. Cumhuriyet dönemi ile birlikte burada yapılaşma başladı ve semt zamanla gelişti. Semtte, çok sayıda konut, alışveriş merkezi, okul ve hastane bulunmaktadır. Erenköy, yüksek gelir düzeyine sahip insanların tercih ettiği bir semttir.

Erenköy Falcı

Semtin en dikkat çekici yapısı Erenköy Kız Lisesi’dir. 1884 yılında Mekteb-i Sultanî adıyla kurulan okul, 1933 yılında Erenköy semtindeki yeni binasına taşınmıştır. Okul, Türkiye’nin en saygın kız liselerinden biridir.

Erenköy ayrıca Yeşilalan ve Atatürk parkları gibi yeşil alanlarıyla da ünlüdür. Yeşilalan Parkı, semtin en büyük parkıdır ve geniş oyun alanları, spor tesisleri ve piknik alanları ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Atatürk Parkı ise, semtin en eski parklarından biridir ve yemyeşil ağaçları ve yürüyüş yolları ile ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sunar.

Erenköy Falcı

Erenköy ayrıca tarihi bir semttir. Semtteki İngiliz Mezarlığı, I. Dünya Savaşı’nda İstanbul’da hayatını kaybeden İngiliz askerlerinin gömüldüğü bir mezarlıktır. Semtteki diğer tarihi yapılar arasında ise Erenköy Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi ve Erenköy Rum Ortodoks Kilisesi yer almaktadır.

Erenköy’ün ulaşımı oldukça kolaydır. Semtte, E-5 karayolu üzerinde yer alan Erenköy çıkışı ile Kadıköy-Kartal metro hattı üzerinde yer alan Erenköy istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca birçok otobüs ve dolmuş hattı da semtten geçmektedir.

Yayım tarihi
Uncategorized olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir